Portal Bajo.pl poleca:


Zaloguj się
Login

Hasło
» Nie pamiętasz hasła?
» Załóż konto

 
Jak zrobić screena
Niby takie proste a na forum OGame ciągle przewija się ta kwestia, dlatego postanowiłem napisać kilka słów na temat: Jak zrobić screena.

Screen inaczej Zrzut ekranu (z ang. screenshot, screen dump, screen capture) czyli zapis aktualnego obrazu wyświetlanego na monitorze, najczęściej do pliku graficznego.

Zrzuty ekranu stosuje się np. w celu demonstracji oprogramowania lub problemu użytkownika, umieszczenia ich w instrukcji lub w dowolnym innym przypadku, gdy z pewnego powodu zachodzi potrzeba pokazania zarchiwizowanej zawartości ekranu innym.

Tyle teorii, przechodzimy do praktyki:

Do robienia screenów można używać specjalnych programów ale po co jeśli istnieją prostsze sposoby. Na początku musimy przygotować ekran, czyli otworzyć okno z interesującą nas zawartością. Następnie odszukujemy na klawiaturze przycisku PrintScreen, standardowo znajduje się nad klawiszem Insert. Po wciśnięciu tego przycisku zawartość obrazu zostanie zapisana w schowków, na ekranie nie zobaczymy żadnego komunikatu, dosłownie nic się nie zmieni. Teraz musimy odczytać zawartość schowka i zapisać naszego screena do pliku. W tym celu potrzebujemy dowolnego programu graficznego, my wybierzemy Painta - wszyscy użytkownicy Windowsa powinni go mieć zainstalowanego. Otwieramy program, z menu Edycja wybieramy pozycję Wklej. Teraz na obszarze roboczym zobaczymy zawartość zrobionego wcześniej screena. Jeśli chcemy zapisać tylko fragment screena to musimy go przyciąć. Przejdźmy do zapisywania obrazu do pliku, wejdź w Plik | Zapisz, z pola Zapisz jako typ wybierz JPEG lub PNG. Są to kompresje pozwalające zmniejszyć rozmiar pliku.

Do robienia screenów możemy użyć także sekwencji Alt+PrintScreen co spowoduje że do schowka zostanie zapisane tylko aktualnie aktywne okno.Więcej porad